Nozownik-art

wtorek, 22 kwietnia 2014

This Cold - A deeper grey (2013)


Rok: 2013
Label: wydanie własne
Kraj: Polska
Gatunek: post-punk, coldwave, gothic rock

1 Liquid 4:28
2 Universe in pocket size 3:23
3 Torn apart 4:42
4 Oxygen 3:22
5 Naive 3:31

Zespół powstał z gruzów Cabaret Grey założonego przez Darka ‘Leszy’ Borowca , i swego czasu koncertował pod tym szyldem z nową wokalistką Agatą. Po kilku koncertach przerodził się w This Cold i zaczął swoją nową przygodę.

Chłopaki zwerbowali Agatę Pawłowicz znaną już na polskiej scenie alternatywnej (z Alienoil, Desdemona, Erobotica, IV Red Fix), możemy pierwszy raz usłyszeć tu jej wokal w rockowej odsłonie. (No może nie taki pierwszy, z pierwszym utworem ukazali się na składance ‘V.A. Tribute to Closterkeller – Po drugiej stronie lustra’ z coverem utworu ‘Jihad’, zanim ukazała się ich debiutancka Epka).

Agata znana jest z łączenia swojego wokalu i użyczania go w klimatach metalowych, elektronicznych, mroczno falowych z wymową bardzo psychodeliczną. Tu pierwszy raz usłyszeć ją można w odsłonie rockowej. Jej niski, psychodeliczny wiedźmowy głos nadaje się tu i spełnia również wyśmienicie.
W klimat Epki wprowadza nas rytmiczna perkusja i bas. Jest to mocny sygnał, że to one odgrywają tu bardzo ważną rolę. Bas plus perkusja i przez nich tworzona świetna rytmika – to solidny fundament utworów, a gitara i wokal – to jakby wisienki upiększające te utwory. I tak właśnie brzmi i smakuje ‘A deeper grey’ – pierwsza debiutancka produkcja z ogródka This Cold.

Wprowadzona w Epkę przez „Liquid” zostałam ogromnie emocjonalnie postrzelona i poruszona. Uwielbiam poruszające utwory pełne emocji, zwłaszcza tych niebezpiecznych i depresyjnych. Rytmika, riffy, wokal i teksty – trafiły w ‘moje sedno’. Tak również okazało się w przypadku ‘Torn apart’ oraz ‘Naive’. Istnieją tu również mniej pesymistyczne i depresyjne momenty i do takich zdecydowanie należą: ‘Universe in pocket size’ oraz ‘Oxygen’, który od pierwszego usłyszenia skojarzył mi się i będzie już kojarzył z ‘Monitor’ Siouxsie & The Banshees. Utwór ‘Naive’ jest uszczknięty z EP ‘Stirring’ Cabaret Grey zmieniony w inną wersję, która odpowiada mi zdecydowanie bardziej. Do utworu ‘Torn apart’ został nakręcony videoklip, skromny lecz interesujący, przedstawia on sylwetkę każdego z muzyków zespołu, także ogromnie zapraszam do oglądania i zapoznania. Utwór ‘Liquid’ pojawił się na składance ‘V.A. Mirrorphobia’ mojego wydawnictwa.

Starając się być obiektywną menagerką zespołu stwierdzam, że owszem przyczepić można byłoby się do czegoś zawsze… ale instynkt i zapotrzebowanie tłumaczą moją ocenę same za siebie: gdy ‘A deeper grey’ wpada do mojego odtwarzacza lub playlisty, nie obejdzie się bez co najmniej trzykrotnego odsłuchu albumu od pierwszej do ostatniej sekundy.


Joanna Elżbieta Girej
Pani nożownik
22.02.2014


Moja ocena 10/10

Album do odsłuchu i pobrania tutaj:
http://halotan.net/shop.php?view=full&id=91&lang=pl

oraz do zakupu tutaj:
http://www.mirrorphobic.pl/katalog/this-cold-a-deeper-grey/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz